#Aktualności

Zobacz co u nas!

Telomery – wieczna młodość?

19 stycznia o godz.18.00 zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z nauką dla dorosłych pn. Telomery – wieczna młodość?

Czym jest starzenie się? Jest to proces, zależny od wielu czynników, wewnętrznych i zewnętrznych, właściwy wszystkim żywym organizmom. W wymiarze biologicznym polega na zmniejszaniu się zdolności regeneracji ustroju, spadku zdolności samoodnawiania się komórek i tkanek, wreszcie – osłabieniu zdolności adaptacyjnych organizmu. O trwaniu życia danego osobnika decyduje współdziałanie wielu genów zaangażowanych w procesy życiowe, zachodzące w organizmie. Starzenie się to proces celowy, zaprogramowany przez naturę, regulowany przez geny. W trakcie życia dochodzi do licznych uszkodzeń materiału genetycznego (chromosomów). Komórkowe teorie starzenia się zakładają, że liczba podziału komórek jest ściśle określona. Przyczyną starzenia się i, w konsekwencji, śmierci komórki jest utrata zdolności dalszego dzielenia się, wywołana skróceniem końcówek chromosomów, czyli telomerów.

Marzeniem wielu jest „zatrzymanie się” w młodości, ale czy to marzenie jest możliwe do spełnienia?

Na to i wiele innych pytań odpowie Anna Długajczyk – doktoranta w Instytucie Biofizyki i Biochemii Polskiej Akademii Nauk.

Zapisy na spotkanie pod numerem telefonu 23 674 93 13

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet