#Aktualności

Zobacz co u nas!

Park Nauki Torus w Ciechanowie otwarty od 30 sierpnia. Ruszyła sprzedaż biletów

Bilety można kupić przez internet, na naszej stronie internetowej. W kasach będą dostępne po otwarciu obiektu. Powstały przy zrewitalizowanej wieży ciśnień Park Nauki Torus, miejsce interaktywnej edukacji poprzez zabawę, czynny będzie od wtorku do piątku w godz. 9.00-17.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00. W pierwsze dwa dni funkcjonowania zorganizowany zostanie piknik naukowy.

Dziś uruchomiona została oficjalna strona Parku Nauki Torus parknaukitorus.pl, fanpage na facebooku (link) oraz instagram (link). Bilety można już kupić na naszej stronie internetowej. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł, bilet rodzinny 40 zł, grupowy 7 zł (od osoby). Bilet ulgowy przysługuje dzieciom uczęszczającym do przedszkola, dzieciom i młodzieży szkolnej (w wieku 4-19 lat), studentom oraz doktorantom (do 26 lat), osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom (po okazaniu dokumentu potwierdzającego zniżkę – legitymacja, dowód osobisty, orzeczenie). Bilet rodzinny przysługuje co najmniej 3-osobowej rodzinie: 2 dorosłych opiekunów + min. 1 dziecko, maks. 7 dzieci). Obowiązują ulgi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Bilet normalny z tą kartą kosztuje 11 zł, ulgowy 7 zł. Bilet grupowy dotyczy osób w grupach co najmniej 15-osobowych i maksymalnie 50-osobowych.

Bilet trzeba zakupić, chcąc wejść do zaaranżowanej w podziemnej kondygnacji części z interaktywnymi eksponatami. Kasa wraz z szatnią zlokalizowana jest w lewej części budynku. Zwiedzający będą mogli wejść na teren wystawy o każdej pełnej godzinie, jednocześnie zwiedzać będzie mogło maksymalnie 50 osób. Będzie można skorzystać z opcji z przewodnikiem lub bez. Część wystawowa została wyposażona w 24 eksponaty usytuowane w trzech salach, w czterech strefach tematycznych: matematyka i fizyka, technika, iluzja oraz architektura. Nauka za pomocą doświadczeń stanowić będzie podstawę oferty, kierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Odwiedzający Park Nauki Torus będą mogli samodzielnie badać zjawiska, poszukiwać ciągów przyczynowo-skutkowych, wyciągać wnioski. Będzie można m.in. sprawdzić na jakiej zasadzie działają wieże ciśnień, przekonać się o praktycznym zastosowaniu równań Bernoulliego, czy doznać iluzji i złudzeń optycznych.

– Bardzo solidnie przygotowywaliśmy się do utworzenia Parku Nauki Torus. Podpatrywaliśmy rozwiązania w innych centrach naukowych, szukaliśmy inspiracji i jednocześnie wprowadzaliśmy nowe pomysły oraz wyjątkowe sposoby ujęcia danych tematów. Oferta Parku Nauki Torus z pewnością będzie ciekawa dla osób, które w tego typu miejscach nigdy nie były, jak również dla tych, które odwiedzały inne takie obiekty. Park Nauki Torus wybudowaliśmy dla mieszkańców, jak również turystów. Wieża ciśnień z parkiem nauki to z pewnością niebanalna atrakcja turystyczna – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

W ofercie Parku Nauki Torus będą warsztaty i zajęcia skierowane przede wszystkim dla grup uczniów, jak również dla dorosłych, rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi. Przeznaczona do tego sala wielofunkcyjna znajduje się także w lewej części budynku.

– Zabawa jest najlepszym sposobem na zainteresowanie dzieci nauką, a szczególnie naukami ścisłymi. Obalamy w ten sposób błędne przekonanie, że fizyka czy matematyka muszą być nudne. Nauka to przecież nie tylko wzory i teorie. Matematyka i fizyka są obecne w naszym codziennym życiu, co pokazujemy w naszym parku nauki – powiedziała kierownik Parku Nauki Torus Marzena Lentowszczyk.

Z kolei w prawej części budynku funkcjonowała będzie kawiarnia Cafe Pitagoras, serwująca przekąski i napoje, wpisująca się ze swoją ofertą w klimat naukowy oraz stawiająca głównie na zdrowe, naturalne produkty.

Ogólnodostępny jest teren obok budynku. Wokół wieży ciśnień uruchomiona zostanie podświetlana fontanna. Do wieży, która również jest podświetlana, można podejść alejkami, przy których zamontowano ławki. Obszar w pobliżu wieży został zagospodarowany zielenią. Trawę zasiano na dachu budynku. Przed budynkiem utworzono miejsca parkingowe.

Na otwartej przestrzeni przy wieży na piątek 30 sierpnia i sobotę 31 sierpnia w godzinach 12.00-18.00 zaplanowano piknik naukowy. Przewidziane są pokazy, zabawy edukacyjne dla dzieci oraz punkty, w których przeprowadzane będą doświadczenia.

Inspiracją do nadania obiektowi nazwy Park Nauki Torus był element składowy wieży ciśnień. Nazwa podkreśla matematyczny i naukowy charakter budynku i samej wieży. Wieża i jej specyfika stanowiły punkt wyjścia do realizacji kompleksowej inwestycji. Na rewitalizację niszczejącej wieży ciśnień miasto pozyskało unijne dofinansowanie w wysokości 2,7 mln zł. Wieża została oczyszczona i pomalowana, na torusie pojawiło się nowe pokrycie z blachy tytanowo-cynkowej, konstrukcję podświetlono. Nie ograniczono się do remontu wieży, a zdecydowano o utworzeniu parku nauki i zagospodarowaniu całego terenu wokół.

Na uruchomienie Parku Nauki Torus w budynku przy wieży ciśnień władze miasta pozyskały w tym roku 886 320,09 zł od samorządu województwa mazowieckiego.

Wieża ciśnień z parkiem nauki w 2019 roku została Top Inwestycją Komunalną. Ciechanowska inwestycja znalazła się wśród dziesięciu nagrodzonych w konkursie organizowanym przez serwis portalsamorzadowy.pl. Ponadto w głosowaniu internautów zdobyła trzecie miejsce.

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet