#Aktualności

Zobacz co u nas!

Święto centrów nauki w Parku Nauki Torus

Park Nauki Torus zaprasza do świętowania w ramach ogólnopolskiej akcji SPiNDays, która jest odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki. 10 i 11 listopada w parku nauki odbędą się pokazy i warsztaty, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


10 listopada o godz. 18.00 odbędzie się wykład połączony z pokazem dotyczącym kuchni molekularnej. To interdyscyplinarne spotkanie ma na celu prezentacje zagadnień z zakresu chemii, fizyki i biologii związanych z tzw. gastronomią molekularną. Podczas wydarzenia uczestnicy odkryją historię i podstawy kuchni molekularnej, a także dowiedzą się czy znajomość chemii przydaje się w kuchni. W ramach części warsztatowej będzie można zaobserwować jak tworzy się tzw. „Bubble tea” oraz „dymiące drinki”. Uczestnicy zbadają również obecność wybranych enzymów w różnych rodzajach żywności. Nie zabraknie także degustacji przygotowanych potraw kuchni molekularnej. Spotkanie poprowadzi dr hab. Katarzyna Roszek, profesor Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie skierowane jest do osób dorosłych.


Drugiego dnia obchodów (11 listopada) przygotowano coś specjalnego dla najmłodszych odbiorców. Dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach pn.”Zimna chemia”. Najmłodsi dowiedzą się który z polskich naukowców dokonał skroplenia azotu oraz do czego jest on wykorzystywany na co dzień. Podczas spotkania dzieci będą uczestniczyć w eksperymentach chemicznych z użyciem suchego lodu i ciekłego azotu. Wraz z prowadząca dr Martą Radomską, sprawdzą jak ekstremalnie niska temperatura wpływa na różne materiały i przedmioty oraz dowiedzą się jaki związek ma temperatura z ciśnieniem i objętością gazów.


Zajęcia w ramach „Zimnej chemii” będą prowadzone również 10 listopada dla grup zorganizowanych odwiedzających w tym dniu Park Nauki Torus.


SPIN Days to wydarzenia, które odbywają się jednocześnie we wszystkich centrach nauki w Polsce. Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN, którego członkiem jest Park Nauki Torus, koordynuje w tych dniach wspólne przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy i prezentację osiągnięć polskich naukowców.


Tegoroczne SPiN Days organizowane są w ramach projektu „SPINaj naukę” który Park Nauki Torus realizuje ze Stowarzyszeniem Społeczeństwo i Nauka SPiN oraz 11 instytucjami działającymi w kraju. Wydarzenia są dofinansowane z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.


Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach SPIN Days jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy.

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet