#Aktualności

Zobacz co u nas!

Nocne obserwacje nieba

2 czerwca zapraszamy na Nocne obserwacje nieba. To już kolejne wydarzenie związane z astronomią przygotowane przez nasze centrum nauki.

Spotkanie będzie składało się z wykładu oraz obserwacji wieczornego nieba przez teleskop. Podczas pierwszej części uczestnicy dowiedzą się jak obserwować kosmos oraz co można zobaczyć na nocnym niebie w konkretnym okresie roku.W drugiej części pasjonaci astronomii przeniosą się na zielony dach Parku Nauki Torus, gdzie przy użyciu teleskopu będą mogli obserwować planety układu słonecznego m.in. Mars i Wenus oraz Księżyc. Wenus będzie najjaśniejszym obiektem po Księżycu na wieczornym niebie. Ponadto będzie można zobaczyć prawie całą widoczną z Ziemi część tarczy Księżyca z widocznymi kraterami i morzami. Księżyc będzie znajdował się dwa dni przed pełnią. Zobaczymy też kolory gwiazd oznaczające temperaturę ich powierzchni. Gołym okiem będzie można dostrzec gwiazdozbiory letnie i wiosenne. Szczególnie interesujący będzie asteryzm „Trójkąt letni”, który składa się z trzech charakterystycznych gwiazdozbiorów – Łabędzia, Orła i Lutni. Ponadto przy odrobinie szczęścia będzie można zapolować na meteory z roju tau Herkulidów związane z kometą krótkookresową 73P/Schwassmann-Wachmann. Wykład i obserwacje poprowadzi Sebastian Soberski kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy bez ograniczeń wiekowych. Bilety do zakupienia w cenie 15 zł (dzieci i młodzież do lat 18) oraz 20 zł (dorośli) będą dostępne w dniu wydarzenia w kasie Parku Nauki Torus. Rezerwacja biletów dostępna telefonicznie pod numerem 23 674 93 13.

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet