#Aktualności

Zobacz co u nas!

III Ciechanowski Piknik Naukowy

28 sierpnia (niedziela) w Parku Nauki Torus odbędzie się III odsłona Ciechanowskiego Pikniku Naukowego. Zarówno młodsi jak i starsi miłośnicy nauki będą mogli odwiedzić stoiska naukowe, wziąć udział w warsztatach oraz wykładach.

Ciechanowski Piknik Naukowy to impreza plenerowa prezentująca naukę i nowe technologie, poświęcona upowszechnianiu nauki i przyczyniająca się do budowy społeczeństwa opartego na wiedzy. Podczas tegorocznej odsłony pikniku, tak jak w poprzednich latach, na terenie zielonym pod wieżą ciśnień pojawi się kilkanaście stoisk naukowych.

Odwiedzający będą mogli poznać tajniki nauk ścisłych na stoiskach związanych z chemią i fizyka. Nie zabraknie stoisk opartych o nowoczesne technologie takich jak wirtualna rzeczywistość, druk 3D czy odnawialne źródła energii. Dla zwolenników nauk humanistycznych przygotowano stanowiska dotyczące średniowiecza i archeologii. Konstruktorzy będą mogli podziwiać prace ciechanowskich modelarzy, a także samemu budować pojazdy i inne maszyny na stoiskach związanych z robotyką i maszynami prostymi. Mistrzowie polski z grupy Robo Coding ROBOTIX CIECHANÓW zaprezentują swój pojazd z którym wystąpili na mistrzostwach świata First Lego League w Australii. W organizację pikniku włączyły się również miejskie spółki. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ciechanowie poprowadzi warsztaty o miastach przyszłości oraz stoisko na którym pokazywać będą jak zmienia się energetyka cieplna. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Ciechanowie będzie promował picie „Ciechanowskiej kranówki”.

Stoiska będą dostępne już od godziny 10.00. Natomiast o godzinie 11.00 rozpoczną się wykłady, warsztaty i pokazy naukowe. Pierwszy warsztat będzie dotyczył maszyn prostych. Uczestnicy zobaczą jak przy użyciu klocków Lego zbudować można urządzenia, które ułatwiały człowiekowi wykonywanie pracy przy użyciu mniejszej siły. W południe (godz.12.00) wykład o powietrzu przeprowadzą znani propagatorzy nauki z grupy Heweliusze nauki. O godzinie 13.00 „Pan od Historii” zabierze uczestników w odległe czasy średniowiecza podczas wykładu pn. „Ninjago, Samurajowie, sushi i pagody – historia Japonii na opornych”. Edukatorzy ze Stowarzyszenia Pozytywnie Historyczni o godzinie 14.00 zapraszają na warsztaty „Las w słoiku”, podczas którego będzie można dowiedzieć się więcej o leśnych ekosystemach i przygotować własny kawałek lasu zamknięty w szklanym słoiku. Kolejny wykład odbywający się o godzinie 15.00 będzie dotyczył Jana Szczepanika czyli polskiego Edisona z Galicji. O godzinie 16.00 odbędzie się ostatni wykład dotyczący niesamowitego ludzkiego mózgu, a o godzinie 17.00 „Pan od Historii” zaprosi na ostatnie warsztaty o XVII wiecznych fortyfikacjach.

Tegorocznym patronem pikniku naukowego jest Jan Szczepanik – wszechstronny polski wynalazca, genialny samouk i konstruktor. Nie bez przyczyny nazywano go polskim Edisonem. Był autorem kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków, z których wiele, szczególnie z dziedziny filmu, fotografii i telewizji, stosowanych jest do dzisiaj. Piknik uświetni wystawa plenerowa dotycząca tego wynalazcy oraz specjalny gabinet poświęcony zagadnieniom optyki, którymi zajmowała się Jan Szczepanik.

Wstęp na wszystkie atrakcje Ciechanowskiego Pikniku Naukowego jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują jednak zapisy. Będzie można ich dokonać w dniu imprezy z kasie Parku Nauki Torus.

III Ciechanowski Piknik Naukowy to wydarzenie organizowane w związku z trzecimi urodzinami Parku Nauki Torus. Jak co roku, piknik organizowany jest przez członków i wolontariuszy Stowarzyszenia Pozytywnie Historyczni przy współpracy pracowników Parku Nauki Torus. Stowarzyszenie pozyskało środki na organizację wydarzenia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Urzędu Miasta Ciechanów.

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet