#Aktualności

Zobacz co u nas!

Robotyczne teleskopy i polowanie na Słońce

24 sierpnia w Parku Nauki Torus odbędzie się kolejne spotkanie związane z astronomią. Tym razem zamiast nocnego nieba, będzie można obserwować najbliższą nam gwiazdę czyli Słońce. Wydarzenie będzie odbywać się w dwóch częściach. O godzinie 13.00 rozpocznie się wykład „Czy Słońce spali Ziemię?”. Prelekcja będzie dotyczyć ewolucji Słońca oraz jego wpływu na naszą planetę. Ponadto będzie można zapoznać się z najnowszymi badaniami dotyczącymi obserwacji aktywności Słońca, która kształtuje tzw. kosmiczną pogodę. Słońce w każdej sekundzie wytwarza niewyobrażalne ilości energii, która zapewnia nam odpowiednie warunki do rozwoju życia. Jak długo będziemy mogli jeszcze żyć na Ziemi? Czy Słońce kiedyś „umrze”? Tego dowiemy się podczas prelekcji. Podczas obserwacji jeden z teleskopów będzie posiadał tzw. filtr H-alfa (Lunt), który umożliwi obserwacje protuberancji słonecznych (wyrzutów materii). Ponadto na całej tarczy Słońca będzie można zobaczyć granulację słoneczną – efekt „chłodzenia” się Słońca, który porównywany jest do garnka z zagotowaną bulgocącą wodą. Drugi z teleskopów pozwoli zaobserwować plamy na Słońcu, których w ostatnich tygodniach i miesiącach jest niezwykle dużo z powodu maksimum aktywności naszej dziennej gwiazdy w cyklu 11-letnim. Druga cześć obserwacji rozpocznie się od godziny 14.45. Po skorzystaniu z teleskopów,  uczestnicy wezmą udział w spotkaniu „Polowanie na 'czarne’ Słońce”. Będzie to opowieść o wyprawie w pas całkowitego zaćmienia Słońca do Indonezji. W trakcie spotkania między innymi zostanie wyświetlony film z wyprawy astronomicznej nakręcony podczas podróży statkiem MS Volendam.

Spotkanie poprowadzi Sebastian Soberski – kierownik Planaterium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Znakomity popularyzator nauki, znany miłośnikom astronomii uczestniczącym w spotkaniach w parku nauki.

Na obie części dziennych obserwacji obowiązują zapisy, których można dokonać w kasie Parku Nauki Torus lub pod numerem tel. 23 674 93 13. Organizatorzy nie wprowadzają ograniczeń wiekowych. Na prelekcje i obserwacje zapraszają każdego, kto już interesuje się kosmosem lub chciałby zwiększyć swoją wiedzę. Koszt udziału w każdej części spotkania to 20 zł.

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet