#Aktualności

Zobacz co u nas!

Nocne obserwacje nieba

Zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań astronomicznych w Parku Nauki Torus. Podczas najbliższego wydarzenia będziemy obserwować letnie niebo nad Ciechanowem.

Obserwacje odbędą się 28 czerwca 2024 r. od godz.22.30. Rozpocznie je, krótka prelekcja podczas której Sebastian Soberski – Kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu, przedstawi najciekawsze obiekty dostępne do obserwacji nad Ciechanowem. Opowie o aktualnych zjawiskach astronomicznych, które można było lub będzie można obserwować nad Polską w 2024 roku. Następnie uczestnicy przeniosą się na zielony dach parku nauki aby rozpocząć właściwe obserwacje.

Letnia czerwcowa noc jest z powodu warunków termicznych bardzo kusząca do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Z drugiej strony noce w czerwcu są bardzo krótkie z powodu bliskości przesilenia letniego – Słońce w nocy chowa się bardzo płytko pod horyzont. Podczas obserwacji będzie można nauczyć się rozpoznawania gwiazdozbiorów charakterystycznych dla nieba letniego oraz gwiazdozbiorów okołobiegunowych – całorocznych. Ponadto obserwując przez teleskop będzie można zobaczyć kolory gwiazd wynikające z ich różnych temperatur powierzchniowych. Jeżeli pogoda pozwoli uczestnicy obserwacji będą mogli zapolować na ciekawe obiekty z Katalogu Messiera na przykład takie jak gromady kuliste – skupiska najstarszych gwiazd w Drodze Mlecznej.

Najwytrwalsi będą mogli zobaczyć galaktykę M31 (Galaktyka Andromedy), która jest najbliższą nam galaktyką znajdującą się 2.5 mln lat świetlnych od naszej Drogi Mlecznej. Od godziny 0:30 będzie można zobaczyć Księżyc znajdujący się dokładnie w trzeciej kwadrze – połowa tarczy Księżyca widocznej z Ziemi będzie oświetlona Słońcem a na drugiej połowie będzie panowała noc. Natomiast od godziny 0:45 rozpocznie się polowanie na Saturna oraz jego pierścienie. Można powiedzieć – śpieszmy się obserwować pierścienie Saturna, bo tak szybko „znikają”. W 2025 roku, jak co 14-15 lat, pierścienie Saturna ustawią się pod takim katem do obserwatorów na Ziemi, że będą bardzo słabo widoczne. Dzięki temu będzie można podziwiać tarczę Saturna w całej okazałości.

Aby wziąć udział w obserwacjach prosimy o wcześniejszą rezerwacją miejsc tel. 23 674 93 13.

ZAREZERWUJ BILETY JUŻ TERAZ

Zaoszczędź swój czas, kup bilet przez internet