W tym roku rozpocznie się rewitalizacja wieży ciśnień. Teren wokół niej będzie zagospodarowany, powstanie park nauki. Miasto pozyskało na ten cel blisko 4 miliony złotych dofinansowania ze środków unijnych.
Projekt, na który Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych przyznała miastu wnioskowane 52% dofinansowanie to „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego przez rewaloryzację zabytkowej kamienicy i wieży ciśnień w Ciechanowie oraz nadanie im nowych funkcji edukacyjno-kulturalnych”. Środki przyznane na zadania związane z kamienicą przy ul. Warszawskiej 18 oraz z wieżą ciśnień to w sumie 6 336 764,18 zł. Projekt zajął 6 miejsce na liście projektów wybranych do dofinansowania. Zakwalifikowało się tylko 11 spośród 60 zgłoszonych.
Rewitalizacja oznacza przystosowanie konstrukcji wieży do nowych funkcji bez zasadniczej ingerencji w jej „matematyczny” kształt. Rewitalizacja obejmowała będzie m.in. demontaż poszycia i starego ocieplenia zbiornika oraz elementów niezwiązanych z konstrukcja zbiornika; wykonanie nowego poszycia zewnętrznego zgodnie z koncepcją; konserwację istniejącej konstrukcji wsporczej wieży oraz konstrukcji zbiornika wyrównawczego; prace w zakresie fundamentów. W ramach modernizacji pojawią się nowoprojektowane elementy. Planowane jest wykonanie pełnej instalacji iluminacji wieży.
Teren wokół wieży stanie się ogrodem sztuki, stanowiącym estetyczne przedpole dla park nauki. W ramach programu funkcjonalno-użytkowego zaplanowano utworzenie fontanny w formie pierścienia otaczającego podstawę wieży. Teren dookoła zbiornika zostanie zagospodarowany, wykonane zostanie oświetlenie oraz powstanie budynek parku nauki. Inwestycja obejmuje: odrestaurowanie i zaadoptowanie do nowej funkcji zbiornika wyrównawczego oraz stworzenie współczesnego obiektu mieszczącego wszystkie niezbędne dodatkowe pomieszczenia edukacyjne. W parku nauki prowadzone będą zajęcia i warsztaty multimedialne rozwijające zainteresowania matematyką, techniką i innymi naukami ścisłymi, a konstrukcja wieży i zamknięta w niej symbolika matematyczna będzie podstawowym materiałem poglądowym.
– Wieża ciśnień to charakterystyczny obiekt naszego miasta. Po przeprowadzeniu inwestycji będzie to miejsce edukacji, odpoczynku i nauki, przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i turystów. To pierwsza tak duża inwestycja w Ciechanowie w obiekt o przeznaczeniu turystycznym. Udało nam się pozyskać potężne pieniądze z Unii Europejskiej na realizację inwestycji, a nasz projekt okazał się jednym z najlepszych na całym Mazowszu. To powód do satysfakcji dla całego ratusza i wszystkich, którzy nam pomagali i przyczynili się do tego sukcesu – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.
Znajdująca się przy ul. Płockiej wieża ciśnień, która została w 1972 roku zaprojektowana przez architekta Jerzego Bogusławskiego, jest obiektem włączonym do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych techniki (tym samym ewidencji krajowej i gminnej). Wieża została zaprojektowana jako wyrównawczy zbiornik wody dla dzielnicy przemysłowej. Jest to unikatowa konstrukcja. Zbiornik z blachy stalowej o pojemności 1.560 m3 w kształcie opony (torusa) wykonany z rury o średnicy 6m opiera się na hiperboidalnej konstrukcji wsporczej, wykonanej z 64 prostych rur, z wierzchołkami skośnie przemieszczonymi w stosunku do punktów ich podparcia na fundamencie. Zbiornik znajduje się w najwyższym miejscu w mieście, 143 m. n. p. m. Wysokość obiektu wynosi 28,65 m od poziomu terenu. Budowla zajęła 5 miejsce w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie według The World Geography w rankingu z listopada 2013 roku.
Zbiornik nigdy nie był zapełniony do końca. Od lat 80-tych jest całkowicie nieużytkowany. Wieża stopniowo niszczała. Nieruchomość należała do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. W 2015 roku miasto na wniosek prezydenta Kosińskiego przejęło od ZWiK teren wraz z wieżą i przystąpiło do prac przygotowawczych w zakresie opracowania planu rewitalizacji wieży ciśnień. Opracowana została koncepcja adaptacji zbiornika wyrównawczego. W 2016 roku po przeprowadzonej ekspertyzie technicznej obiektu opracowany został „Program funkcjonalno-użytkowy rewitalizacji i modernizacji wieży ciśnień w Ciechanowie”.
W I półroczu 2016 r. Gmina Miejska Ciechanów zawiązała partnerstwo z Powiatem Ciechanowskim oraz Politechniką Warszawską i złożyła wniosek o dofinansowanie rewaloryzacji wieży ciśnień oraz zabytkowej kamienicy przy ul Warszawskiej 18 w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Wniosek był odpowiedzią na konkurs w ramach Osi Priorytetowej V Gospodarka przyjazna środowisku, Działania 5.3 Dziedzictwo kulturowe RPO WM 2014-2020.